Atatürk Parkı halkındır, ranta geçit vermeyeceğiz

24 Aralık 2023 Pazar 15:16

Mersin Limanı’nı Atatürk Parkına doğru genişletmek isteyen yüzde 90’ı yabancılara ait MIP şirketine karşı alanlarda eylemlerini sürdüren Mersin Çevre Platformu, bir kez daha projenin durdurulması için çağrı yaparak, “Atatürk Parkı halkındır, ranta geçit vermeyeceğiz” diye seslendi.

HEDİYE EROĞLU

 

Mersin’in akciğerleri olarak da bilinen Atatürk Parkı’nın, Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği AŞ’nin (MIP), genişleme projesi ile yok edilmek istenmesine karşı kentte mücadele etkin bir şekilde devam ediyor.

Siyasi partiler, sendikalar, sivil toplum örgütlerince kurulan Mersin Çevre Platformu, yeniden alanlara inerek ses yükseltti.

Yoğurtçu Parkında bir araya gelen platform üyeleri, “Atatürk Parkında liman yapılamaz” pankartı açarak, “Atatürk Parkı halkın, halkın kalacak”, “İşbirlikçi şirket parkı terk et” sloganları attılar.

 

“BAĞLAR, BAHÇELER HATTA BİZ İNSANLAR NEFES ALMAZ HALE GELECEĞİZ”

SES Mersin Şube Eş Başkanı Sevgi Başkavak, Mersin’de son zamanlarda yasam alanlarına ve özellikle yeşil alanlarımıza rant uğruna ciddi saldırlar yapıldığını söyledi.

“Bu saldılar her geçen gün artmaktadır” diyen Başkavak, “Bu saldırılar doğamızı katlederek çevremizi kirleterek, sağlığımızın bozulmasına neden olmaktadır. Mersin’de hava kirliliği artık alarm veriyor. Liman genişleme projesi için milyonlarca ton. Tas için açılacak taş ocaklar nedeniyle şehrimizde pek çok mahallede tarım ve yasam alanlarımız kirlenecektir. Bağlar, bahçeler hatta biz insanlar nefes almaz hale geleceğiz. Tarım da verim, halkın yaşamında kalite düşecektir.

 

“DENİZ MANZARASI YERİNE DE TENEKE KUTU MANZARALARI KALACAK”

Mersin Liman isletmecisi olan MIP A.Ş’nin mevcut limanın Atatürk Parkına doğru genişleme projesi ve parka planlanan kurvaziyer liman projesi de bir rant projesidir. Liman genişleme projesi hayata geçtiğinde liman isleten şirket karına kar katacak, biz Mersin halkına ise yeşil çimen ve gölgesinde oturulan ağaçlar yerine kahverengi konteynerler, deniz manzarası yerine de teneke kutu manzaraları kalacaktır.

 

“BU PROJE HUKUKSUZ”

Bu proje hukuksuzdur ve kent yaşamına bir saldırıdır. Bu projeler, Atatürk Parkının yok olmasına neden olacaktır. Mersin’in simgesi olan Atatürk Parkı kentimizin akciğerleri olup, halkın sosyal olarak nefes aldığı bir alandır.

Atatürk Parkında liman genişleme çalışmaları ve Kurvaziyer Liman projesi, yeşilin yok edilmesine, deniz ve hava kirliliğinin oluşmasına, ekosistemin bozulmasına, halkın kullanabileceği bir parkın kalmamasına, şehir merkezinde trafik yükünün artmasına ve sağlığımızın bozulmasına neden olacaktır.

Kentimize ve sağlığımıza çok ciddi zararlar verecek olan ve yapımı bilimsellikten uzak, hukuksuz ve antidemokratik olan bu proje ve Mersin de herkes karşıdır.

Mersin halkının karşı olduğu ve kamu yararına aykırı olan bu projenin derhal durdurulmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

 

“HALKIN GÜCÜNÜ KARŞINIZA ALMAYIN”

Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) Başkanı Sabahat Aslan da, “Buradan sesleniyoruz; halkın gücünü karşınıza almayınız ve bir an önce projeden vazgeçmeye çağırıyoruz” dedi.

  Atatürk Parkı halkındır, ranta geçit vermeyeceğiz